Kaydır

Büyükbaş Kurbanlık En Az Kaç Kişi ile Kesilir


Büyükbaş Kurbanlık En Az Kaç Kişi ile Kesilir


Büyükbaş Kurbanlık En Az Kaç Kişi ile Kesilir, insanların maddi yükümlülükleri artış gösterirken bir yandan da dini vazife olarak adlandırılan kurbanlık konusuyla ilgili merak edilen en önemli soru büyükbaş kurbanlık en az kaç kişi ile kesilebilir şeklinde yöneltiliyor. Büyükbaş ve küçükbaş olmak üzere kişinin bütçesine uygun şekilde tercih ettiği kurbanlıklar tek başına kesilebileceği gibi 4-5 kişiye pay düşecek şekilde de kesiliyor.

Büyükbaş kurbanlıklara en fazla 7 kişi dâhil olurken küçükbaşlarda bu durum tek kişiyle sınıflandırılıyor. Sığır, deve, öküz gibi kurbanlıklarda her kişinin niyeti olması halinde 7 kişi adına kesilmesi mümkündür. 

Kurbana Neden 7 Kişi Girilir?

Kurban bayramı yaklaşacağı zaman kurbanlık alan kişiler kendi aralarında bu konuyu tartışırlar. Kişinin bütçesine uygun şekilde küçükbaş kesileceği gibi daha fazla kişiye pay edilebilmesi açısından ve dini hükümlere uygunluğu yönünden büyükbaş hayvan kesimi daha fazla tercih edilmektedir. Kurbana neden 7 kişi girilir sorusunun cevabı ise büyükbaş hayvanlarda en fazla 7 kişilik pay hakkının caiz olmasındandır. 7 kişinin üstü caiz olmadığı gibi uygun da değildir. Doğru pay dağılımı yapılamadığı için sorun oluşturabilir. Koç veya koyunlar için bunu düşünürseniz; hayvanın büyüklüğü ne kadar olursa olsun tek kişi için kurban olacağı bilinmektedir.